Většina ojetých aut připravených k prodeji vypadá na pohled krásné. Vyleštěné karoserie, čisťoučké interiéry, na tachometrech překvapivě malé ujeté kilometry a smutek v očích původního majitele, který se tváří, jako by to auto bylo jeho nejspolehlivějším životním partnerem. Realita je však trochu jiná. Každé auto má své chyby, jde jen o to, zda se o nich i skutečně dozvíme.

Praktiky podvodníků v oblasti ojetých vozidel neznají hranice. Mohou sahat od nesmělých a nešikovných pokusů až po organizovanou činnost, jejíž profesionalita vyráží dech. Opatrnosti proto nikdy není dost.

Pozor na tachometry

Stáčení kilometrů na tachometrech je nejčastějším podvodům, se kterým se při prodeji ojetých aut setkáváme. Podle neoficiálních odhadů má na Slovensku více než polovina prodávaných aut na tachometrech menší počet kilometrů, než je skutečnost.

Není to však jen otázkou posledních let. Kilometry se stáčely i v minulosti, mechanické tachometry starších aut dokázal pomocí vrtačky v garáži stočit téměř každý. Při kupování staršího auta s mechanickým číselníkovým tachometrem proto hledejte jakékoliv stopy demontáže přístrojového panelu, případně stopy kolem rychloměru s tachometrem.

Většina kvalitních autobazarů mají své auta zkontrolované, ale i tak si dávejte pozor.