Je to paradox. Téměř všechny ženy se až do určité chvíle snaží neotěhotnět, aby pak vzápětí zkoušely všechny prověřené rady i „rady babiček“, které by početí naopak urychlili. Ale jak už to tak bývá, když pár touží po miminku až moc, vše se začíná táhnout a na testu se ne a ne objevit dvě čárky. Je to i váš případ a začínáte propadat panice? Pak si vezměte k srdci následující doporučení. Vaše šance na rychlejší otěhotnění raketově vzroste…

Zajděte si na gynekologii

Proč se vydat za odborníky? Důvodem samozřejmě není asistovaná reprodukce, ale spíše základní anamnéza a pohovor s lékařem, který vám odpoví na všechny případné dotazy. Můžete se ho například zeptat na to, zda početí neblokují některé léky, a zda byste je měla užívat i během těhotenství. Doktor vám zároveň udělá krevní testy, testy na pohlavní nemoci a v případě potřeby i testy genetické. Mimo jiné vám dá spoustu praktických rad ohledně doporučené stravy.

Řiďte se svou ovulací

Možná jste to doposud netušila, ale vajíčko je schopné oplození jen cca 12 – 24 hodin po ovulaci. Pokud se k němu nedostane spermie, zaniká a můžete se v rámci dalšího cyklu snažit znovu. Proto byste měla znát dobu ovulace (obvykle kolem 14. dne menstruačního cyklu) a řídit se jí.

 

Den ovulace lze snadno vypočítat (návody a kalkulátory najdete na webu), ale také odhadnout na základě tzv. bazální teploty. Ta se měří ihned po probuzení a při ovulaci je vyšší oproti normálu. Jako plodné dny jsou obecně považovány dva až tři dny před ovulací, den ovulace a jeden následující den. Dohromady tedy 4 – 5 dní.

Kdy mít s partnerem sex?

Zatímco poloha žádnou roli nehraje, správné načasování ano. Chcete-li zvýšit šanci na otěhotnění, oddávejte se se svým protějškem milování již pět dní před ovulací, a to co druhý den. Samozřejmě se můžete milovat každodenně, ale nesmí to pro vás být stresující.

 

Co dodat závěrem? Snad jen to, že k početí obvykle dojde v momentě, kdy se pár uvolní a přestane se kvůli neúspěchům stresovat. Dárcovství vajíček či spermií jsou nezbytné jen v mizivém procentu případů.